bitkilerde (ca) kalsiyum eksikliği


K ve Mg, Kalsiyum alımını azaltabilir ve bu nedenle bu besinleri içeren gübrelerin aşırı kullanılması, Ca eksikliğine neden olabilir.Kalsiyum eksikliğinin başlıca semptomu, genç yapraklar üzerindeki nekrotik doku gelişimidir.Yapraklar normalden daha pürüzlü olabilse de, nekrozun genellikle lokalize kloroz göstermez.

Belirtiler genç genleşmekte olan yapraklarda ilk önce iki ya da üç yapraklarda görülür ancak bozukluk yoğunlaştıkça yeni oluşan yapraklar etkilenir ve nihayetinde tepe noktası ölür.Şiddetli Ca eksikliği bitkinin tepe noktasının ölümüne ve genç yaprak dökülmesine neden olur. 

Görünüşe göre genç yaprakların nekrozu ile ilgisi olmayan olgun yapraklarda ikinci bir belirti gelişebilir. Nekrotik lekeler görünür; bu lezyonlar petiol bağlanma noktasından ana bölgeye doğru kümelenmiş veya kenar boşluğunun yarısına kadar veya karmaşık bölgeler arasında eşit dağılmış olarak görülürler.Olgun yapraklar, yaprağın orta bölümünde damarların yakınında veya damar aralarında kahverengi noktalar gelişebilir. Anormal, düzensiz kenarlı kabaca daireseldirler ve yaprak yaşlanmasını hızlandırmak gibi görünmemektedirler.

Kalsiyum eksikliği kök gelişimini inhibe eder ve ciddi vakalarda kök ipuçları ölebilir.

Bor eksikliği de filiz ucunun ölüme neden olabilir. Bununla birlikte, genişleyen yapraklar üzerindeki nekroz, B eksikliğinde nadirdir; Bunun yerine genç yapraklar kalınlaşır,  büzülür ve gevrekleşir. gGenellikle klorotiktir. Potasyumun (ağır K gübrelemesi yoluyla) yüksek oranda bulunması veya Na’ mun fazla olması bitkide kalsiyum yetersizliğine neden olabilir.

kalsiyum takviyesinde dikkat edilmesi gerekenler;

Kireç (% 40 Ca) ilavesi. kalsiyum sağlama ve toprak pH’sını yükseltme gibi ikili bir etkiye sahiptir. Kireç az çözünür ve dolayısıyla topraktaki hareketliliği düşüktür, bu nedenle ürünün ekilmesinden önce toprağa iyice karıştırılmalı ve yayınlanmalıdır.

Jips eklenmesi (% 22 Ca). Ca eksikliği toprak asitliği ile ilişkili değilse kullanılabilir. Kireçten daha fazla çözünür olmasına rağmen genellikle toprağa karıştırılır.

Tek ve üçlü süperfosfatın uygulanması (sırasıyla% 23 ve% 16 Ca). Bunlar hem P hem de Ca’nın kısa aralıklarla tedarik edildiği uygun kaynaklar olabilir.

Kalsiyum uygulamalarının, Mg veya K eksikliklerini yoğunlaştırabileceği düşünülmektedir. Bu besinlerin Ca ile birlikte eklenmesi, böylece uygun bir katyon dengesinin sağlanması verimliliği olumlu etkileyecektir.

Bir cevap yazın