Bitkilerde ZN Çinko (zink)

1505102_10152426449959430_2153859323656952251_n

Çinko bitkilerin normal büyüme ve üreme için gerekli sekiz temel eser elementlerden biridir. Biyolojik sistemlerde tüm proteinlerin yaklaşık % 10’u kendi fonksiyonları ve yapısı için çinko gereklidir. Membran fonksiyonu, fotosentez, protein sentezi, fitohormon sentezi (örneğin oksin), fide canlılığı, şeker oluşumu ve hastalık ve abiyotik stres faktörleri (örneğin, kuraklık) karşı savunma: Bitkiler de dahil olmak üzere, çok sayıda kilit eylemler için küçük ama kritik konsantrasyonlarda çinko gerektirir.

Hatta azot, fosfor, potasyum ve su, bitkinin macronutrients karşılandığında bile çinko eksikli, potansiyellerine bitkinin tam ulaşmasını önleyecektir. Yine tarım alanlarının büyük tarama alanı ürün verimliliği ve bu bitkileri besin değeri ciddi azalmalara neden çinko eksikliği olduğu bilinmektedir.

Sillanpää tarafından Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) için bir çalışma çinko dünyanın en yaygın eksik mikro olduğunu ortaya koymuştur. Onbeş ülkede 190 saha denemeleri incelendiğinde çalışma, çinko eksikliği, her iki çalışmanın dışında birinde meydana geldiğini gördük.
Tahıl ekimi için ayrılan tarım topraklarının% 50’si potansiyel çinko eksikliği olduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapında yetiştirilen pirinç üçte ikisi genellikle yarayışlı çinko çok düşük miktarda içerir sular altında çeltik topraklarda, üretilir. Buğday, genellikle alkali, dünyanın yarı kurak bölgelerde düşük organik madde ile kireçli topraklarda yetişir. Bunlar toprak ve iklim şartlarını bitkiler tarafından alımı ve kullanımı için çinko daha az kullanılabilir hale eğilimindedir.

büyük tarım bölgelerinde çinko eksikliği toprakların Bu yüksek yaygınlık ciddi tarımsal verimliliği sınırlar. çinko eksikliği toprak koşulları altında, bitkilerin da yapraklarda kloroz ve nekroz gelişmesini teşvik etmek ve engellenmiş gelişimin neden kuraklık, ısı stres ve patojen enfeksiyon gibi çevre stres faktörlerine, yüksek bir duyarlılık göstermektedir.

toprağa ve bitki yaprakları üzerine çinko gübre uygulamak çinko eksikliği sorunlara basit ve son derece etkili bir çözüm sunar ve anlamlı gıda üretiminin gereksiz kaybını azaltır. Aynı zamanda sürdürülebilir ve çevreye zarar vermeyecek şekilde insan topluluklarının günlük çinko alımına katkıda tane çinko konsantrasyonu artırır.

Çinko erken bitki büyümesinde ve tohum oluşumunda önemlidir. Ayrıca Klorofil ve karbonhidrat üretiminde de rol oynar . Üreticilerin çinko eksikliğini göreceği en yaygın sebep, köklerdeki pH çok yüksek olduğunda ortaya çıkar.Çinko daha yüksek pH seviyelerinde kilitli kalma eğilimindedir ve daha asitli bir kök ortamında bitki tarafından daha iyi absorbe edilir.Çinko, bitkinin sapları, dalları ve yaprakları gibi tüm kısımlarının mukavemetini etkiler. Ayrıca birçok enzimde ve oksin adı verilen belirli bir büyüme hormonunda gerekli bir elementtir. Çinko aynı zamanda klorofil üreten önemli bir oyuncudur.Çinko toprakta nispeten hareketsizdir.Kuru toprakta bitkiler için kullanılmaz hale gelir.çinko toprakta 15-20 yıl kalıntı ömrüne sahiptir.Tahıllar İnsanın ihtiyacı olan günlük zn miktarını karşılamak için Zn konsantrasyonları doğal olarak çok düşüktür. Tahıl tarlalarındaki Zn eksikliği insanın ihtiyacı olan zn miktarını dahada arttırmaktadır.Topraktaki Zn eksikliği bitki üretimini azaltır. Zn eksikliği bulunan topraklarda bitkiler, kuraklık stresi ve patojenik enfeksiyonlar gibi çevresel stres faktörlerine karşı yüksek bir hassasiyete sahiptir. Bu sebeple yaprak nekrozu ve zor büyüme gibi ciddi semptomlar geliştirir. Çinko eksikliği mısırda, şeritli mısır semptomlarına neden olur. sülfür, çinko ve magnezyumdaki yetersizlikler  de benzer şeritli mısır semptomlarına neden olur. Mısırda nematot ve herbisit yaralanmalarıda çinko eksikliği gibi çizgiler oluşturabilir.

crops_zn_def_map

Bitkide fonksiyonları;

büyüme hormonlarının oluşumu (oksin)
• Tohum ve tane oluşumu
• olgunluğa teşvik
• Bitki boyu
• Protein sentezi
• Dönüşüm ve karbonhidrat tüketimi

Çinko eksikliği ,

kloroz olarak adlandırılan , damarlar yeşil kalırken damarlar arasındaki dokunun sarıya dönmesine neden olan yaprak renk değişikliğine neden olur.

Genç yapraklarda kırışıklık.

yaşlı yapraklarda sararma.

Büyük yaprak uçlarında yanma.  en önemli belirtileridir.

 

Bir cevap yazın